Skip to main content
Language: mt  | Contact Us | Search

Language: mt  | Contact Us | | Search

Hon. Miriam Dalli MP

Labour Party - Fourteenth Legislature (2022 - )

Miriam Dalli MP
Minister for the Environment, Energy and Enterprise
E-mail Address miriam.dalli@gov.mt

Electoral History

Thirteenth Legislature (2017 - 2022)
Link to Member's page in legislature
Co-opted 19.10.2020
Oath of Allegiance: 19.10.2020
Dissolution of Parliament: 20.02.2022
Positions
Sworn in as Minister for Energy, Enterprise and Sustainable Development - 23.11.2020
Dissolution of Parliament: 20.02.2022

Electoral Districts

Fourteenth Legislature (2022 - )
Elected on: 26.03.2022
Positions
Sworn in as Minister for the Environment, Energy and Enterprise - 30.03.2022

Electoral Districts

Political Group in the European Parliament