Skip to main content
Language: mt  | Contact Us | Search

Language: mt  | Contact Us | | Search

Hon. Edward Zammit Lewis MP

Partit Laburista - Thirteenth Legislature (2017 - )

Edward Zammit Lewis MP  
Parliamentary Group:  Partit Laburista
Minister for European Affairs and Equality
E-mail Address edward.zammit-lewis@parlament.mt
edwardzammitlewis2106@gmail.com

Electoral History

Twelfth Legislature (2013 - 2017)
Link to Member's page in legislature
Elected by casual elections: 11.03.2013
Oath of Allegiance: 06.04.2013
Dissolution of Parliament: 01.05.2017
Positions
Minister for Tourism - 02.04.2014
Parliamentary Secretary for Competitiveness and Economic Growth - 13.03.2013
Ceased: 01.04.2014
Dissolution of Parliament: 01.05.2017

Electoral Districts

Thirteenth Legislature (2017 - )
Elected by casual elections: 20.06.2017
Oath of Allegiance: 24.06.2017
Positions
Sworn in as Minister for European Affairs and Equality - 25.07.2019

Electoral Districts

Political Group in the European Parliament