Skip to main content
Language: mt  | Contact Us | Search

Language: mt  | Contact Us | | Search

Hon. Adrian Delia MP

Partit Nazzjonalista - Thirteenth Legislature (2017 - 2022)

Adrian Delia MP
E-mail Address adrian.delia@pn.org.mt

Electoral History

Thirteenth Legislature (2017 - 2022)
Co-opted 04.10.2017
Oath of Allegiance: 04.10.2017
Dissolution of Parliament: 20.02.2022
Positions
Sworn in as Leader of the Opposition
Ceased: 07.10.2020
Dissolution of Parliament: 20.02.2022

Electoral Districts

Fourteenth Legislature (2022 - )
Link to Member's page in legislature
Elected on: 26.03.2022

Electoral Districts

Political Group in the European Parliament